10/19/2016

Çiçek Toprağını Nemli Tutmanın Püf Noktası

  Hiç yorum yok
Çiçek Toprağını Nemli Tutmanın Püf Noktası
Çiçek Toprağını Nemli Tutmanın Yolu
Çiçeklerin saksıdaki toprağını nemli tutmak için kolay basit yöntem.
Bazı insanların özelliklede bayanların hobilerinden biri çiçeklerdir. Kayınvalidem gibi...:)))
Çiçekçiden aldığımız topraklar koyu renk ve çokta nemli oluyor fakat zamanla topraklar kurumaya ve nemini kaybetmeye başlıyor. Durum böyle oluncada ister istemez çiçeklerimizede büyük bir etkisi oluyor. Yani çok beğenerek aldığımız ve çok sevdiğimiz çiçeklerimiz solmaya başlıyor.
Bazen topraktaki mimerallerin vitaminlerin artık değerini kaybetmesiyle çiçeklerimiz solarken vaya solmaya başlarken, bazende toprağın susuz kalması nemini kaybetmesiylede çiçeklerimiz solabiliyor.
Daha önceki Solan Saksı Çiçeklerini Canlandıran Karışım Hazırlama başlıklı yazımda solmakta olan çiçeğe nasıl bir karışım yapılır bahsetmiştim. Şimdide çiçek toprağını nemli tutmanın yolunu yazacağım.Çiçekler İçin Nemli Toprak Nasıl Elde Edilir?
Bende ilk gördüğümde çok şaşırdım ama gerçekten çok akıllıca bir yöntem. Bunun için gerekli olan malzeme 1 adet bebek bezi, su ve karışım hazırlayacağınız bir kova. Bu malzemeleri okuyunca "bebek bezi ne alaka" diyeceksiniz ama çok büyük alaka...
Toprağı harmanlayacağınız kovanın içine 1 sürahiden az su koyun, içine bebek bezini yerleştirin. Bebek bezi suyu emince, bezin etrafını keserek iç malzemesini yani dolgu maddesini çıkaırın. Suyu emen bebek bezinin dolgu malzemesini toprakla iyice karıştırın. Su emen bebek bezi dolgu malzemesinin toprakla harmanlanması sonucu elde edilen nemli toprağınızı artık saksıya koyup çiçeğinizi dikebilirsiniz. Ve artık çiçeğinize su verdiğinizde bebek bezinin dolgu maddesi sayesinde çiçek toprağınız kuru kalmayacak.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder