Telefonlar Bilgisayarlar Nasıl Dinleniyor? İnsanları Kimler Nasıl Dinliyor?


İnsanları Telefondanmı Bilgisayardanmı Dinliyorlar? İnsanları Dinleyen Böcek Nedir?

Bugün bir dergi almıştım ve şöyle bir göz attığımda dehşet verici bir yazıya denk geldim. Dergide bulunan yazıyı tamamen sizlerle paylaşmak isterdim ancak o kadar uzun bir yazıyı buraya yazacak olsam herhalde tam 1 günümü alır. Ama kısaca özetlemeye çalışacağım.
İnsanları akıllı telefonlarda bulunan bazı yazılımlar sayesinde zahmetsizce dinleyebildiklerini, kişiler hakkında ve kişilerin özel hayatlarına dair her ne varsa bu verileri elde ettikleri, üstelik korunması olmayan başkalarının telefonları üzerindende kişilerin dinlenebildiği ve izlenebildi, bu yazılımlar telefonun kamerasını ve sesini açabildiği, toplanan verilerin aktarımı için hatta ait kotayı tükettiği ve cihazın yavaşlatması gibi bilgileri okudum. Bu akıllı telefonlar için böyle.
Daha vahimlerden biride bilgisayarlardaki yazılımlardan dolayı bilgisayar kapalı olsa dahi ortamı dinleyebildikleride açıkça yazılmakta. Bu tür yazılımlar işin kötü tarafı dolandırıcıları, hackerleri, kötü niyetli kişileri cezbettiği de vurgulanmakta.
İşin bir başka boyutuda casusluk yapmak isteyenler için çok ucuza satın alınabilen flexispy programı takip etmek istenilen kişinin telefonuna indirmek yeterli olabiliyor. Bu uygulamayı daha çok eşlerini, sevgililerini, komşularını veya çalışanlarını takip etmek için kullanıyorlarmış. Bu uygulamanın yasak ve etik dışı olması bile peynir ekmek gibi satılmasına engel olmuyormuş. Piyasada 150 dolar olan Flexispy'ın eğer kamerasını açmak ve konuşmaları dinlemek isteyenlerse 350 dolar gibi bir ücret ödeyerek sahip olabiliyorlarmış. Ama telefonlara indirilen bu uygulamayı telefondan silmekte çok uzman teknik bilgi gerektirdiği aksi halde kurtulmanın mümkün olmadığıda okuduklarım içinde yazılmakta.
Ben daha fazla yazımı uzatmak istemiyorum ama tehlikeli olan uygulamaları yazılımları ve cihazları kısaca belirtmek istiyorum.

FinSPY mobil: 
1- Aramaları, SMS leri ve e-postaları kaydediyor
2- gizlice mikrofonu açabiliyor
3- Kontak listesine, dosyalara, randevulara ulaşabiliyor.
4- GPS ile lokasyon bilgisi veriyor.
5- İOS, Android, Blackberry ve Windows phone üzerinde çalışıyor.

FlexiSPY:
1- Gizli konuşmaları dinleyebiliyor
2- Gizlice kamera açabiliyor
3- Takip yapıyor
4- SMS ve çağrılarda dinleyene mesaj veriyor
5- PC'den flexispy sunucusuna bağlanarak, kurbanının verilerinin incelenmesini sağlıyor.

Google Play Store
Google'nin uygulamalarını yayınlamadan önce test ettiği ve zararlı bulunan yazılımları sildiği söylenmekte fakat kötü niyetli geliştiriciler, yayınlandıktan sonra yapılan güncellemelerle Android ekosistemine sızıyorlarmış.

Backdoor.AndroidOS.Obad.a:
Bu SMS lerle telefondan telefona geçebiliyormuş. Telefona gelen ataşlı SMs'i merak edip açan kişi telefonuna  bu zararlı uygulamayı yerleştirmiş oluyor.

Zeus-in-the-Mobil:
Bu uygulamayı daha çok Hackerler'lar kurbanlarının banka hesaplarını boşaltmada kullanıyorlarmış.

Zararlı olan diğer uygulamalar:
AndroRAT, mTAN, Brightest Flashlight, Ücretsiz bedava uygulamalar.
Bütün bunları benim gibi detaylı okusaydınız, aynı benim gibi dehşete düşerdiniz. En basit bir mobil uygulaması bile sizi izlemeye, takip etmeye, dolandırılmanıza yetiyorda artıyor bile.
En iyisi telefon kullanmamak ama oda artık mümkün değil...)) Yada eski takoz denen telefonları kullanmak en iyisi gibi... Hadi onu öyle yaptık diyelimde bilgisayarlardan dinlenme işini nasıl çözeriz bilemiyorum.  Allah cümlemizin yardımcısı olsun.Google+ Sayfamız

Yorum Yazın..!

Disqus Yorumları