Gerontoloji Mezunları İş Alanı İş İmkanı İş Durumu


Gerontoloji Bölümü Meslek Bilgisi

Gerontoloji bölümü puan türü MF-3 tür.

Gerontoloji Bölümünü Tercih Edenlerde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?
Sözel yeteneği olan, iletişim yeteneği gelişmiş, liderlik vasıflarına ve gelişmiş algılama gücüne sahip, sorunları çözme yeteneği olan, ekip çalışmasına yatkın, yaşlı insanlara hizmet etmeyi seven ve yaşlılarla birlikte olmaktan hoşlanan, insan sağlığı ve biyolojiye ilgili, yaşlılarla ve yaşlı yakınlarıyla empati kurabilen, onların duygularını ve düşüncelerini anlayabilen, sevecen, saygılı, hoşgörülü, sabırlı ve güler yüzlü olmaları gerekmektedir.

Gerontoloji Bölümünde Okutulan Dersler Nelerdir?
Gaerontoloji bölümünde verilen dersler; gerontolojiye giriş, demografi, yaşlılık psikolojisi, yaşlı sağlığı, yaşlanma biyolojisi ve genetik, yaşlılık sosyolojisi, sosyal bilimlerde istatistik, yönetim psikolojisi ve personel yönetimi, yaşlılık ve bakım hizmetleri, sosyo-lenguistiğe giriş, sosyal bakım modelleri, ev kazaları ve engellilik, personel yönetimi ve liderlik, yaşlılık ve fiziksel aktivite, çevre sosyolojisi gibi dersler görülür.

Gerontoloji Mezunlarının Çalışma Alanları, İmkanları Meslekte İlerleme
Önemi ve etkinliği giderek artan bir meslek olduğundan iş bulma olanakları oldukça geniş ve yüksektir. Özellikle huzurevleri ve bakım evlerinde artan yaşlılara yönelik ihtiyacı karşılayacak yeni bir sektördür. Gerontoloji bölümünden mezun olanlara GERONTOLOG ünvanı verilir.
Gerontolog resmi ve özel bakım evleri ve huzur evleri, kamu sağlık kuruluşlarının yaşlı servislerinde, yaşlılar kulübü, yaşlı dinlenme evleri, rehabilitasyon merkezleri ve evde bakım hizmeti veren özel kuruluşlarda rahatlıkla çalışabilirler.Google+ Sayfamız

Yorum Yazın..!

Disqus Yorumları