Değeri Bilinmeyen Bilimadamı, Türkiyenin Altın Madeni Van'da, Vanlı Mehmet Kuşman Değeri Bilinmeli

Değeri Bilinmeyen bilimci
 Urartuca Bilen Vanlı Mehmet Kuşman

Haberleri okurken adeta tüylerimi diken diken eden bu haberi okudum. aşağıdaki haberin kaynağı sondakikadır. sondakika sitesinden olduğu gibi hiçbir ek, katkı yapmadan aynen yayınlıyorum. Ama önce bu konu hakkındaki fikrimi yazmak isterim. Türkiye hariç tüm ülkeler, Bilimadamı sıfatını layık gördüğüm bu eşsiz insanın değerini biliyor. Ama nedense bizim ülkemizde bu değeri bilen yok. Düşünebiliyormusunuz? Vanlı Mehmet Kuşman Dünyada Urartuca yazan tek kişi ve yine dünyada Urartuca okuyan 38 kişiden biri... Bu düşündürücü değilmi?
Akademik olarak eğitimi olmayan Bilimadamı Mehmet Kuşman Kendi çabaları ile bu dilin kaybolmaması ve unutulmaması için gereken önemi veriyor ama bizim ülkemiz dünyada tek olan bu insana gereken değeri vermiyor. Ben olsam bu insanın bilgisini akademik olarak kullanır ve Mehmet Kuşman'ında hak ettiği biçimde yaşaması için gerekenleri yapardım. Böyle değerlere neden sahip çıkılmıyor hayret...!
Şimdi gelelim sondakika haberlerinde okuduğum yazının tamamına...
Dünya'da Urartuca Çivi yazısını yazabilen tek kişi, okuyabilen ise 38 kişiden biri olan Vanlı Mehmet Kuşman, ömrünün neredeyse tamamını bu kaleye adadı. İşte Kuşman'ın hayatı; ABD'de sempozyumlara davet edilen Dünyadaki profesörlerin referans gösterdiği, her kitabeyi okuyabilen ve tercüme eden 74 yaşındaki Mehmet Kuşman şimdi Çavuştepe Kalesi'nin girişinde, eskiden kazı evi olarak kullanılan taş kulübede hayat mücadelesi veriyor. 40 yıldır Çavuştepe Kalesi'nin bekçiliğini yapan Kuşman'a hiçbir yardım yapılmıyor. Her gün sabah 05.00'te kaleye gelen Kuşman, vali olsun, milletvekili olsun, kaymakam olsun birçok önemli şahsın Van'ı ziyaret edip kaleye geldiğini belirtip onlardan yardım talep ettiğini ancak 'bakarız' denilerek geçiştirildiğini söyledi. Kuşman, geçimini küçük kulübesinde taşların üzerine yaptığı Urartuca eserlerle sağlıyor. Taş üzerine 105 harften oluşan Urartu alfabesini yapması tam 7 gününü alıyor.
Gelen misafirlere Çavuştepe Kalesi'ni gezdiren ve Urartularla ilgili bilgi veren Kuşman, kalenin tüm tarihini yanındaki küçük çantasında taşıyor.
İşte Kuşman'ın çantasındaki tarihin bir bölümü; Çavuştepe Kalesi'nin planı. Urartular döneminden kalan 2 bin 600 yıllık buğdaylar. Kale hakkında bilgi verdiği haritalar.
Kuşman, tarihe olan ilgisini, "Gözlerimi kapattığım zaman bile Urartuları görüyorum" ifadeleriyle anlattı. Urartucayı yazmayı ve okumayı 20 yılda öğrendiğini söyleyip, "Zor olduğu için kimse öğrenmek istemiyor o yüzden ben de dilin devamlılığı için kendi oğluma öğrettim." diyor ve başlıyor, Urartuca yazarak kaleyi anlatmaya. Çavuştepe, Urartulardan kalmış en iyi durumdaki kale. İki tepe üzerine kurulu. Ovadan 1000 metre yükseklikteki tepede, baş-tanrı Haldi tapınağı var. Saray bölümünü oluşturan tepede de atölyeler, sarnıçlar, mutfak ve Tanrı İrmuşini'nin tapınağı bulunuyor. Kuşmanın lacivert ciltli kitabı onun herşeyi bu kitapta kaleyle ilgili bütün bilgiler yer alıyor. Mehmet Kuşman, aslen kalenin kuzeyindeki Çavuştepe Köyü'nden. Tapınaktaki taşlara oyulmuş yazıtı önce Urartuca sonra Türkçe çevirisiyle bir çırpıda okuyor. Kuşman, tarihe karışmış bir uygarlığın dilini taş yığınlarının içersinde tamamen kendi çabasıyla çözmüş. Bekçilik yaptığı yıllar boyunca boş durmak yerine aldığı kitaplarla Urartu dilini çözen, ayrıca turistlerle anlaşabilmek için dört ayrı yabancı dil de öğrenen Kuşman, yabancı ülkelerden araşırmacıların getirdiği Urartu yazıtlarını çeviriyor. Dünyada 38 kişi Urartuca biliyor ve 37`si akademisyen. Vanlı Mehmet Kuşman'ın ise hiçbir eğitimi yok. Kuşman, taş kulübesinde devletten gelecek olan yardımları bekliyor.
Ziyaretçilerimizden ricamız bu değerli insanın kıymetinin bilinmesi için bu yazımızı lütfen paylaşın. Biliyorumki ne kadar çok paylaşılırsa o kadar çok ses getirir. Amacımız bilime katkımız olsun. saygılar.
Google+ Sayfamız

Yorum Yazın..!

Disqus Yorumları