11/07/2016

Kangren, En Çok Nerede Kangren Olur?

  Hiç yorum yok
Kangren, En Çok Nerede Kangren Olur?
Kangrenin En Önemli Sebepleri Neler?

Kangren Hakkında Detay
Toplumlarda nadiren de olsa görülebilen tehlikeli sağlık sorunlarından biri de kangrendir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen kangren taşıdığı riskler nedeniyle genel sağlığın tehlikeye girmesine yol açabilmektedir. Dolaysıyla uzmanlar kangren sorununun oldukça önemli bir sorun olduğunu ve henüz ilk belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerektiğini belirtmektedirler. Peki kangren nedir başlıca nedenleri nelerdir yazımızın da ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını sunalım. İlk olarak kangren rahatsızlığının tanımlaması hakkında bilgiler verelim.
Kangren Neye Denir?
Kangren; Çeşitli nedenlere bağlı olarak kan akışında azalmaların oluşmasına veya da damarların tıkanmasına bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır. Kangrenin en olumsuz yönü ise mutlak olarak erken müdahale gerektirmesidir. Erken müdahale durumunda birey bu sorundan tamamen kurtulabilme imkanına kavuşabilmektedir.

Kangrene En Çok Sebep Olan Faktörler Neler?
Kangrenin bazı sebepleri bulunmaktadır. Dolaysıyla kangren rahatsızlığı genellikle bu sebeplere bağlı olarak kendini gösterebilmektedir. İşte kangrene yol açabilen başlıca etkenler şunlardır; sigara, alkol, damar sertliği, şeker hastalığı, Hiper tansiyon kangren rahatsızlığının oluşumda etkin rol oynayabilmektedir. Özellikle de sigara ve alkol kangrenin meydana gelmesine yol açan ilk etkenlerdir.Kangren Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kangrenin nedenleri hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de başlıca belirtilerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Kangrenin başlıca belirtileri ise şunlardır; Deride hafif derecede iltihaplanmaların oluşması, derinin kızarması, derinin beyaz bir renk alması ve deriye basınç uygulandığında beyaz rengin pembemsi bir renge dönüşmesi, derinin ilk aşamada koyu kırmızı sonrasında mor ve son olarak siyah renge dönüşmesi kangrenin başlıca belirtileridir.

Kangren Tedavisi Nasıldır?
Malesef ki kangrenin meydana gelmesiyle birlikte tedavisinin başarılı olabilmesi oldukça zor olmaktadır. Kangrenin oluşumundan sonrasında tedavi uygulaması olarak 2 farklı seçeneğe başvurulmaktadır. İlk seçenek olarak kangrenin oluştuğu kısmın kuruyarak kendiliğinden düşmesi beklenmektedir. İkinci seçenek olarak ise kangren oluşan bölgenin ağrısının kesilmesi ve iltihabın daha fazla yayılmasının önlenmesi amacıyla ilgili kangrenli kısmın kesilmesidir.Dolaysıyla oluşumundan itibaren hızla gelişebilen kangren rahatsızlığının malesef ki tedavisi kesin olarak bulunamamaktadır.

Kangren Konusunda Uzmanların Uyarısı Nedir?
Uzmanlar hemen tüm hastalıkların ana nedenlerinden olan sigaranın kangrenin oluşumunda etkin rol oynadığının altını çizmektedirler. Dolaysıyla uzmanlar genel sağlığında tehlikeye girmesine yol açabilen sigaradan ve dumanının dahi bulunduğu ortamlardan uzak durulması gerektiğini belirtmektedirler. Yazımız bilgilendirme amacında olup, tavsiyemiz daima ilk önce hekime başvurulmasıdır. kaynak bilgiustam

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder