12/12/2016

Horlama Nedir? Neden Horlanır? Horlamak Tehlikelimi?

  Hiç yorum yok
Horlama Nedir? Neden Horlanır? Horlamak Tehlikelimi?
Horlama Nedir?
Horlamanın tıptaki adı ağız solunumudur.

Neden Horlarız?
Bir insanın burnu tıkalıysa o insanda horlama meydana gelir. Çünkü solunumu burnuyla değil ağız ile yapar. Ağzından nefes alıp veren kişi horlar. Horlamaya en çok sebep olan etkenlerden biri burun alerjisidir.

Çocuklarda horlama neden olur?
Çocuklarda horlama geniz etinden kaynaklanır. Ama teşhis konulması için doktora götürülmesi gerekmektedir.Yetişkinlerde horlama neden olur?
Yetişkinlerde horlama sebepleri farklı farklı olsada genel olarak burun etinden kaynaklanır. teşhisi için doktora gidilmesi gerekir.

Uyku apnesi nedir?
Uykuda solunumun durması demektir. Uykuda horlayan birinin uzun süre nefes almadan kalmasıdır. Uyku apnesi kadınlarda daha az görülmesinin sebebi boyunlarının uzun olması dolayısıyla küçük dilleri ve yumuşak damak daha yukarıda olmasıdır. Erkeklerde sık olmasının sebebide boyunlarının kısa olması, küçük dilleri ve yumuşak damak daha yakın olmasından kaynaklanmaktadır. Boynu kısa olan kişilerde küçük dil ve yumuşak damak yakın olduğu zaman uyku sırasında nefes yoluna yapışıp nefes alımını durdurur.
Bütün horlama tiplerinde en önemli unsurlardan biri, insanların yeteri kadar oksijen alamamalarıdır.

Geniz eti ameliyetı hangi yaş grubu çocuklarda yapılır?
1 buçuk yaş ile 12 yaş arası çocuklarda geniz eti ameliyatı yapılıyor.
Geniz eti olan çocuklarda allerji görülebiliyor. Orta kulak iltihabı olabiliyor.
Geniz akıntıları aşağı doğru aktıkça, bu durumun ilerisi allerjik astım olabiliyor. Alerjik astım olan biri doktora genellikle boğazımda birşey var sürekli takılıyor şikayetiyle başvuruyor.

Uyku apnesi testi Polisomgrafi nedir? uyku Apnesi Testini Kimler Yapar?
Uyku apnesi testini nörologlar ve göğüs hastalıkları uzmanlarıdır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder