8/18/2016

İnsanların Cuma Günü Okunması Tavsiye Edilen Önerilen Dualar

  1 yorum
İnsanların Cuma Günü Okunması Tavsiye Edilen Önerilen Dualar
İnsanların Cuma Günü Gecesi Okunması Faydalı Faziletli Dualar

Bu gece çok beğendiğim bir duayı yayınlayacağım. Sizlerde mutlaka beğeneceksiniz. Cuma Duası sonrasındada, cuma gününde okunan duaların ne hikmetleri var, faydaları var, cuma gününün önemi, Cuma günü Kur-An ayetlerinden hangileri okunmalı bu bilgilere yer vereceğiz.
Cuma duası olarak internette bir çok sayfalara baktım ama sadece bir sitede buldum. Genellikle Cuma günü okunacak dualar başlığı altında farklı dualar ve ayetler paylaşılmış. Ama Cuma Duası olarak bir sitede rastladım ve çok beğendim. Bende hem cuma duasını hemde cuma günü okunması çok faydalı Ayetleri ve Allah'ın isimlerini paylaşıyorum. Umarım faydalı olurum.

Cuma Duası
Lailahe illallah Cuma’nın sebebiyle, Muhammedün Resullullah gerek yüzün gölgesiyle dünya ve ahiret muradımı ver.
Melekler duasıyla, Ya vedüdüm, entel maksudum, Kulhüvellahü ehad, bin bir kere ya samed, cennet kapılarını aç, benim günahımdan geç.
Benim günahım varsada senin gibi halikim var. Muhammed Aleyhisselam dostum var.
İlahi kabre vardığım gece lütfeyle, yalnız kaldığım gece bilmediğimi bildir. Kabrimi nur ile doldur. Kevser şarabına daldır, ulu cemalini göster.
Gece gündüz yalvarırım sana dünya ve ahiret muradımı ver bana.
Rabbim Allah, fikrim zikrullah, kalbimin nuru Resullullah, evvelim Allah, ahirim Allah, La ilahe illallah Muhammedün Resullullah.
Cuma gibi günümüz var. İslam gibi dinimiz var. Muhammed gibi şahımız var. Allah dedim, dostum dedim, 99 ismine mühür vurdum, üstüne.
Sırrım sübhanım Allah, derdim dermanım Allah, gafil kuluna gam düşmüş, yetiş imdadımıza ya Muhammed.
Kulhüvellahü ehad, bin bir kere ya samed, ya Allah, ya Muhammed umarız senden şefaat.
Lailahe illallahtır özüm, Muhammed Mustafadır sözüm, ihlas-ı şerif ile yıkadım yüzüm. Ayetele kürsü için sen kabul eyle sözüm.
Bugün Cuma günüdür. Dinim İslam dinidir. Dinimin İslam dini olduğuna, yetmiş binin nısfına, mühürledim üstüne.
Lailahe illallah üç muradım var, biri cennet, bir ırmak diyarını görmek. Aç cemalini göster diyarını.
Ya Resullullah! Aman yarabbi ya rabbena her halimiz malumdur sana, gece gündüz yalvarırım sana. Her zaman sana muhtacım, cemalini göster bana.
Cennetine davet et Allahım kabrimizde rahatlık, sıratta selamet, tatlı canımız sana emanet, son nefesimizde selametler ihsan eyle.
Kabir suallerimiz ahsan eyle, cennetinle cemalini cümleyle beraber bana da nasip eyle.
Lailahe illallah selalar duası için, Muhammedün Resullullah arşı ala gölgesi için hastalara şifa, dertlilere deva, borçlulara edalar ihsan eyle Ya Rabbim.
Elif Allah, Nur Muhammed tez selamet.
Ya Celil, etme zelil, gönder delil. İlahi Yarabbi hacetimi rahmet deryasını ulaştır, duaya açılan elleri icabete eriştir.
Allahım senden başka kimsemiz yoktur. Lailahe illallah arşı alaya Muhammedün Resullullah şükür Mevlaya.
Yarabbi yarabbena her halim malumdur sana, cenneti alada cemalini göster bana.
Lailahe illallah günahlarımız af eyle, Muhammedün Resullullah makamımı nur eyle.
İlahi Yarabbi son nefesimde kendime malik olmadığım zaman bu duamı sana emanet ederim.
Selatü selaya yolladım Mevlaya, sen cümlemizin muradını ver gelecek Cuma’ya.
Lailahe illallah ve cellehü edası ile, Rabbim muradımızı ver melekler duası ile.
Lailahe illallah kalbimizi karartma, rızkımızı azaltma, kabrimizi, daraltma, senden başka kapı aratma, muhannete muhtaç etme.
Lailahe illallah imanla sabır, Muhammedün Resullullah azapsız kabir.
Allahım beni af eyle, her  derdimi def eyle, rızkımızı bol eyle, kabrimizi nur eyle, sual meleklerinin cevabını muktedir eyle.
Evvelim Allah, ahirim Allah, kalbimde beytullah Lailahe illallah Muhammedün Resullullah. “Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve rasûlühü” diyerek çene kapatmak nasip eyle Yarabbi.
Allahım şeytanın şerrinden, kabirdeki yılanlardan, çıyanlardan, ölümün dehşetinden, kabirin azabından, sıratın zulmetinden muhafaza eyle Allahım.
Ölümün hayırlısını, üç ayların birisini, Yasinin yarısını okurken ölmeyi nasip eyle Yarabbi.
Bu duanın kaynağı birizbiz internet sitesidir.Cuma Gününün Önemi Fazileti Hikmeti Nedir?
1- Cuma günü sabah namazından önce, “Estagfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” okuyanın, denizköpüğü kadar da olsa günahları affolur.
2- Cuma namazından sonra, yedi defa İhlas ve Muavvizeteyn okuyanı, Allahü Teâlâ, bir hafta, kazadan, belâdan, kötü işlerden korur.
3- Cuma günü 80 salavat getirenin, 80 yıllık günahı affolur. Cuma günü veya gecesi Duhan Suresini okuyana cennette bir köşk ihsan edilir.
4- Cuma gecesi Kehf Suresi okuyan, kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur.
5- Kim Al-i İmrân Suresini Cuma günü okursa, güneş batıncaya kadar ona Allah Teâlâ rahmet, melekler de istiğfar ederler.
6- Cuma günü “La ilahe illalahü’l melikü’l hakku’l- mübin” 200 defa zikreden kişi Allah’tan ne isterse verilir.
7- İmam-ı Gazali’ye göre Cuma günü bin kere ya Allah diye okuyanlar evliyalar sınıfına katılırlar.
8- Cuma namazında hutbe esnasında yüz defa “Ya Basîr” ism-i şerifini okuyanı Cenab-ı Allah hidayete erdirir, kalp gözünü açar.
9- Cuma günü “Ya veliyyü ya Allah” esmasını 1000 defa zikreden kişi her istediğine kavuşur.
10- Cuma geceleri 100 defa “Yâ Dârr” ism-i şerifini okumaya devam eden cenabı hakka yakın olur ve zarar verici şeylerden emin olur.
11- Cuma namazından sonra yüz defa “Yâ Gafur” ism-i şerifini okuyanlar af olunur.
12- Cuma günü 1000 defa “Yâ Vâlî” ism-i şerifini okuyarak dua edenin duası kabul olur, işleri kolaylaşır.
13- Cuma gecesi 1000 defa “Yâ Muhsî” ism-i şerifini okuyanın kıyamet gününde hesabı kolay olur.
14- Cuma namazından sonra yüz defa “Ya Rahman” diyenler unutkanlıktan ve gafletten kurtuldukları gibi kalpleri de nurlanır.
15- Cuma günü namazdan önce yüz defa “Ya Allah, Ya Hu” diyen kimsenin hayırlı dileği gerçekleşir.
16- Cuma namazından sonra yüz defa “Ya Gaffar” ism-i şerifini okuyanlar affa mağfirete mazhar olurlar.
17- Cuma günü akşama doğru “Yâ Veliyy” ism-i şerifini okuyanların hayırlı dilekleri kabul olunur.
18- Cuma günü namazdan önce abdestli, elbisesi temiz ve kalbinden dünya düşüncelerini çıkarmış olarak iki yüz kere “Yâ Allahü el-mahmûdü fî fiâlihi” derse, Allah Teâlâ onun hastalığına şifa verir.
19- On hafta süreyle cuma günleri onar defa “Yâ Ganiyy, Yâ Muğni” ism-i şeriflerini okuyan zengin olur.
20- Cuma namazından sonra şu duayı okumak müstehabdır: Allahümme yâ Ganiyyü, yâ Hamîdü, yâ Mübdiü, yâ Mu’îdü, yâ Rahîmü, yâ Vedûd. Eğninî bihalâlike an harâmike ve bifadlike ammen sivâke. Anlamı: Ey Ganî, Hamîd, Mübdi, Mu’îd, Rahîm, Vedûd olan Allah’ım. Beni helâl ettiklerinle iktifa ettir, haramlara düşürme. Fadlınla, ihsan ederek beni senden başkasına muhtaç etme!
21- Abdullah Bin Ömer buyurdu ki: Haceti olan bir kimse çarşamba, perşembe ve cuma günleri oruç tutsun. Cuma günü temizlenip namaza gitsin. Az veya çok sadaka versin. Namazdan sonra şu duayı okursa Allah Teâlâ’nın izni ile duası kabul olur. Allahümme innî es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hû. Âlimül ğaybi veşşehâdeti hüverrahmânürrahîm. Ve es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Ellezî meleet azametühüsse-mâvâti vel arde. Ve es’elüke bismike bismillâhirrahmânirrahîm. Ellezî lâ ilâhe illâ hüve ve anet lehül vücûhü ve haşe’at lehül ebsâru ve veciletil kulûbü min haşyetihi en tusalliye alâ muhammedin ve en tu’tînî hâcetî diyerek hâcetini söylemelidir.
22- Ali İmran süresini Cuma günü okuyana Allahü Teala rahmet, melekler de güneş batıncaya kadar Salatü Selam ederler.
23- Her kim anne ve babasının veya bunlardan biri nin kabrini her Cuma ziyaret eder ve yanlarında YASİN okursa, her harfinin sayısınca ona mağrifet olunur.
24- Duhan süresini okuyup yatan kişi mağfiret olunmuş olarak kalkar.
Cuma Günü okunması faydalı Ayet, dua ve Allah'ın bazı isimlerinden oluşan bu kısmın kaynağı;  notdelisi, cumasuresi, coruhpostası internet siteleridir.
Paylaşımlarından dolayı teşekkür ederiz.

1 yorum :

  1. ALLAH razi olsun çok guzel bir bilgi verdiz ilk defa goruyorum bu cuma gunu dualari

    YanıtlaSil