6/11/2016

Peygamberimiz İçin Okunan Kıymetli Salavatlar ve Anlamı

  Hiç yorum yok
Peygamberimiz İçin Okunan Kıymetli Salavatlar ve Anlamı
Peygamberimiz İçin Okunan En Güzel Değerli 2 Salavat Okunuşu Fazileti ve Manası

Benim hemen hemen her gece okuduğum veya okumaya gayret ettiğim ve okumayı çokta sevdiğim 2 tane değerli kıymetli Salavatları sizlerle paylaşacağım. Bu değerli salavatlardan biri Salavat-ı Fatih diğeri Salavat-ı Ervah
Ben hemen hemen her gece okumaya gayret ettiğim bu salavatların hikmetleri neler bilmiyordum. Ama Bu iki salavatı okumayı çok seviyordum. Sizlerlede paylaşmak isterken anlamlarına bakıyım dedim. Kısacası anlamlarını ve hikmetlerini bu değerli iki salavatı sizlerle paylaşırken öğrendim. Anlamlarını ve faziletlerini öğrendiğim kaynaklarıda ayazmış olduğum salavatların altlarında belirttim. Arzu eden kaynaklardanda bilgi edinebilirler.

Salavat-ı Fatih Türkçe Okunuşu
Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammedinil fâtihı limâ uğlika vel hatimi li mâ sebeka ven nâsırıl hakkı bil hakkı vel hâdi ila sırâtıkel müstekıymi sallellahü aleyhi ve ala âlihi ve ashâbihi hakka kadrihî ve mikdârihil aziym.

Salavat-ı Fatih Türkçe Anlamı
Allahım! Kapalılıkları açan, geçmişe son veren, hakka hakikatla destek olan, mahlukatı senin doğru yoluna ileten Efendimiz Muhammed’e O’nun âline ve ashabına O’nun yüce kadr ü kıymetince salat eyle selam eyle ve O’nu mübarek kıl.

Salavat-ı Fatih Okumanın Fazileti
Muhammed el-Bekri'ye ait olan bu salavat öyle büyük bir salavattır ki Peygamberimiz (s.a.v)'in mana alemindeki beyanı vechile ömründe bir kere dahi bu salavatı okuyan cehenneme girmez. (Cehenneme girmesi mukadder olana nasip edilmez.) Mağrib sadatından bazısının nakline göre bu salat Allah-u Te'ala tarafından bir sahife ile bu zata indirilmiştir. Bu salavatın bir defa okunması 6 kere Kur'an- ı Kerim'in hatmine denktir. Bir rivayete göre 10.000 salavat, bir rivayet 600.000 Salavat okumaya denktir. Bu Salavata 40 gün devam edene Allah-u Te'ala bütün günahlarından tevbe nasip eder. Her kim bu salavatı  perşembe, cuma veya pazartesi gecesi 1000 defa okursa Peygamberimiz (s.a.v) ile uyanıkken görüşür.
kaynak: salavatifatih.tr.ggAllahümme Salli Ala Ruhi Seyyidina Salavatın Türkçe Okunuşu
Allahümme salli alâ ruhi seyyidinâ Muhammedin fil-ervahıAllahümme salli alâ cesedi seyyidinâ Muhammedin Muhammedin fil-ecsâdi, Allahümme salli alâ kabri seyyidinâ Muhammedin fil-kubûri

Allahümme Salli Ala Ruhi Seyyidina Salavatın Türkçe Anlamı
Allâhım! Ruhlar arasında Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimiz Hazretleri’nin ruhuna salât-ü selâm eyle.
Allâhım! Cesedler arasında Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimiz Hazretleri’nin cesedine salât-ü selâm eyle.
Allâhım! Kabirler arasında Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimiz Hazretleri’nin kabrine salât-ü selâm eyle.

Allahümme Salli Ala Ruhi Seyyidina Salavatın Fazileti:
Peygamber (s.a.v.) Efendimiz Hazretleri’nden şöyle rivayet olunmuştur:
“Kim, ruhlar (arasında) Muhammed Mustafa (s.a.v.) Hazretleri’nin mübârek ruhu şerifine ve kim cesedler (arasın)da Muhammed Mustafa (s.a.v.) Hazretleri’nin mübârek cesedine ve kabirlerde Muhammed Mustafa (s.a.v.) Hazretleri’nin temiz kabrine salât-ü selam okursa; mutlaka beni rü’yâda görür.
Ve kim beni rü’yâda görürse; o kişi kıyâmet gününde de beni görür.
Ve kim, kıyâmet gününde beni görürse; ben ona şefaat ederim.
Ve ben kime şefaat edersem; o kişi, benim havzumdan içer ve Allâhü Te’âlâ Hazretleri, onun cesedini cehennem ateşine haram kılar…
kaynak: enguzelruya.com/efendimiz-s-a-v-i-ruyada-gormenin-kirk-yolu/resulullah-s-a-v-ve-cemaatle-namaz

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder