Suna Hangi Hayvanın Yavrusudur?

Ördek Yavrusunun Adı Nedir?
Hangi Hayvanın Yavrusuna Suna Denir?

Yavrularına Suna denen hayvan, Ördek'tir. Sulak yerlerde yağayan perde ayaklı su kuşlarıdır. En çok sevdikleri yerler, göl ve bataklık kenarlarıdır. Beslenmesi kolaydır. Evcil bir çok üretimi yapılmıştır. Türkiye'deki türleri, bir çok ırkın karışmasıyla elde edilen melez karışımdır. Ördeklerin saf ırkları; Kampbel, Pekin, Ruen ırklarıdır. Ördeklerin en belirgin özellikleri; yassı gagalı, perdeli ayaklı, badi badi yürüyüşlü ve vak vak sesli olmasıdır. Erkek ördeklerin tüyleri parlak, boyunları yeşil olur. Dişi ördeklerin tüylerinin rengi donuk ve daha az renkli olur. Tüyler, tıpkı kiremit gibi birbiri üstüne dizildiğinden hem içine kolay kolay su geçmez, hem de geçse bile kaygan olduğundan sudan çıkınca çabuk kurur. Ördek, kuyruküstü yağ bezlerinden, gagasını sürerek aldığı yağları tüylerine değdirerek bu kayganlığı sağlar. Her 1 erkek ördeğe 6 dişi ördek düşer.
Ördeklerin Yavrusuna Ne Denir?
İklime bağlı olarak, genellikle şubat-mart aylarında yumurtlamaya başlarlar. Yumurtalar 15-20 adeti bulduğunda dişi kuluçka olur. Her dişi, bu süre içinde 50-60 yumurta yapar. Yavru ördekler çabuk geliştiği için, kısa zamanda yumurtlamaya başlarlar. Sağlıklı bir dişi, 7-8 yıl yumurtlayabilir. Kuluçka müddeti 28-29 gündür. Ördeklerin yavrularına Suna denir?
Suna Hangi Hayvanın Yavrusudur? Suna Hangi Hayvanın Yavrusudur? Reviewed by bizim zaman on 2/01/2013 03:31:00 ÖS Rating: 5

2 yorum:

Adsız dedi ki...

yavrusuna değil erkeğine suna denir

Adsız dedi ki...

erkeğine tuna denir

Blogger tarafından desteklenmektedir.