1/20/2013

Masal Türlerine Örnekler, Masal Çeşitleri Neler, Masal Nedir?

  Hiç yorum yok
Masal Türlerine Örnekler
Masal Örnekleri, Masal Çeşitleri, Masalların Yazarları

Masal, insanların birbirine veya küçüklere anlattıkları sözlü hikayelerdir. Masalda, olağandan öte öğelere yani peri, dev, ejderha gibi kahramanlara ve olaylara yer verilir Bu nedenle yaşanmamış hayal ürünü öykülerdir. Kırk Haramiler, Keloğlan ve Külkedisi gibi hikayeler masal terimi içinde yer alır. Masallar derlemeciler tarafından yazıya dökülür.

Masal Çeşitleri Nelerdir?
Masal çeşitleri 4 ana bölümden oluşur bunlar sırasıyla şöyledir 1- Hayvan masalları, 2- Olağanüstü gerçekçi masallar, 3- Güldürücü masallar ve 4- Zincirlemeli masallardır.
Hayvan masalları genellikle kısa olarak anlatılan türlerdir. La Fontaine hayvan masallarının ilk akla gelen örneğidir.

Masalların Özellikleri Nelerdir?
Masalları, masal yapan özellikler sırasıyla şöyledir: 1- Konuları olağanüstüdür, 2-Gerçek üstü özelliklere sahip olabilen kahramanlar vardır, 3- Yer ve zamanları belirsizdir, 4- Öğüt ve ders çıkarılabilen konusu vardır, 5- Kalıplaşmış tekerleme ile başlar, 6- masallarda olağanüstü yaratıklar cin peri hayalet melek ejderha gibi varlıklar bulunabilir, 7 masallar kalıplaşan tekerlemeyle biter, 8- Masallar daima mutlu sonla biter, 9- masallarda her zaman iyiler kazanır, 10- Masalların konusu ne olursa olsun herzaman hayal ürünüdürler, 11- Masallar Yazılı ve sözlü edebiyat ürünüdür.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder