Çanakkale 1915, Çanakkale 1915 16 Mayıs 2014 Çanakkale 1915 Televizyonda İlk Defa


Çanakkale 1915 Hangi Kanalda Saat Kaçta

Yarın akşam televizyonlarda ilk kez yayınlanacak olan, olağanüstü film ekrana gelecek. 2012 yapım yılı olan filmin yapımı Fida Film Örümcek Yapım'a ait. Müthiş bir eser olan Çanakkale 1915'in ana konusu; Çanakkale cephesinde düşman askerlerine karşı verilen ve zaferle sonuçlanan Mehmetçiklerin destanı olacak.
Diriliş Çanakkale 1915 eseri filme uyarlanmış ve Çanakkale 1915 filmini Yeşim Sezgin yönetmiş. Mükemmel bir çalışmaca rol alan sanatçı kadrosu ise; Şevket Çoruh, Barış Çakmak, İlker Kızmaz, Bülent Alkış ve daha pek çok usta oyunculardan oluşmakta.

Çanakkale 1915 filmi 16.5.2014 Cuma günü saat 20:00'da ATV'de yayınlanacak

Yarın akşam Atv televizyon kanalında saat 20:00 da ATV ekranına gelecek olan Çanakkale 1915 filminin kısa bir özetini verelim. Ama tabi taktir edersinizki özet ile seyretmek arasında fark vardır. Biz izlemenizi tavsiye ederiz.
Rus Harbi, Balkan Savaşları, elden çıkan topraklar ve verilen ağır yenilgilerle 20. yüzyılın başları Osmanlı Devleti için çok büyük maddi ve manevi kayıplarla gelir. Rumeli toprakları kaybedilmiş, eziyet gören Osmanlı tebaası Anadolu'ya göç etmeye başlamış, Osmanlı orduda büyük kayıplar yaşamıştır. 1914'te 1.Dünya Savaşı'nın patlak vermesi ve Osmanlı'nın İttifak Devletleri ile yeniden savaşa girmesi sonucu Anadolu'da eli silah tutan tüm genç erkekler için seferberlik emri çıkar.  Şimdiye kadar ağır yenilgiler alan Osmanlı vatan bellediği toprakları korumak için var gücüyle yeniden birlik olur. Osmanlının eğitim, görmüş genç ve yetenekli beyinleri de gönüllü olarak askere yazılır. İşte gencecik Veli ve Mehmet Ali de bu askerler arasındadır.  Kısa süre içerisinde Maydos (Eceabat)'a tayin edilirler ve Conk Bayırı'nda İngiliz kuvvetlerine karşı tarihin daha önce yazmadığı bir inanç ve cesaretle savaşırlar. Mustafa Kemal'in komutanısına atandığı yeni kurulan 19. Tümen'e katılırlar. Öte yandan Çanakkale Boğazı'nın savunmasından sorumlu Cevat Paşa da bir yandan destek beklemekte diğer yandan mayın hatları için hesap yapmaktadır.  İngilizler ve Fransızlar 18 Mart 1915 günü müthiş bir askeri kuvvetle boğaza giriş yaparlar; fakat vatan toprağı olan Çanakkale Boğazı'nı geçmek sandıkları kadar kolay olmayacaktır. Defalarca denizden ve karadan saldırırlar ama karşılarında üstün cesaretleriyle Veli'yi, Mehmet Ali'yi, Bigalı Mehmet Çavuş'u, Nusrat Mayın Gemisi'ini, Seyit Onbaşı'yı, Hilmi Şanlıtop'u, Hüseyin Avni Bey'i, Boyabatlı Mustafa'yı,Yüzbaşı Faik'i, Şefik Bey'i ve Mustafa Kemal Paşa'yı bulurlar...Google+ Sayfamız

Yorum Yazın..!

Disqus Yorumları